Seviye atlatan iş birliği: İŞİM Kümesi

Seviye atlatan iş birliği: İŞİM Kümesi

Ostim merkezli olarak kurulan ve Ankara’daki iş ve inşaat makinesi üreticilerini bir araya getirmeyi amaçlayan İŞİM kümesi, şimdiye kadar 2 adet AB projesini hayata geçirdi. Üçüncü projenin çalışmalarına devam eden kümelenme faaliyetleri neticesinde firmaların ihracatları yüzde 100 oranında artış gösterdi. Şimdiye kadar ortak bir ürün üretemeyen küme bu alandaki fizibilite çalışmalarının ardından üretime geçmeyi hedefliyor

Esma Akyüz - Uluslararası Proje Yöneticisi

2007 yılında Ankara ilini kapsayan bir yapı ile Ostim merkezli olarak oluşturulan, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) şimdiye kadar 2 Avrupa Birliği (AB) projesini tamamladı. Üçüncü projenin çalışmalarına devam eden İŞİM kümesi, Türkiye, İngiltere, İspanya ve İtalya’dan oluşan AB Cosme Küme Mükemmeliyeti Projesi ile de çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise destek kazanan 5 projeden biri olma başarısını elde eden İŞİM kümesi, çalışma yaptığı sektörlere katkı yapmak amacıyla hareket ediyor. İŞİM Kümesi Uluslararası Proje Yöneticisi Esma Akyüz, kümelenme çalışmaları kapsamında üniversiteler ile ortak çalışmalar yürütüldüğünü ve sektörün gelişmesini destekleyecek çalışmaların gerçekleştirildiğini söyledi. Özellikle Çankaya Üniversitesi ile yürütülen çalışmalar kapsamında firmaların en önemli sorunları arasında yer alan nitelikli çalışan sorununa çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Akyüz, yapılan ortak çalışma ile hem son sınıf öğrencilerinin deneyim kazandığını hem de bazı öğrencilerinde firmalar tarafından istihdam edildiğini belirtti. Ayrıca mühendislik ve idari-iktisadi bilimler fakültesi öğrencilerinin 2-3 kişilik gruplar halinde bir danışman ile 200’ün üzerinde proje geliştirdiğinin bilgisini veren Akyüz, bunun sektöre de olumlu katkılar sağladığını sözlerine ekledi.

Kümelenme ile ihracat arttı

Tükiye’de farklı sektörlerde kurulmuş, gelişmekte ve olgun birçok küme çalışması var. Ostim öncülüğünde ve destekleriyle kurulmuş 6 kümelenmenin olduğununu, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), Ostim Medikal Sanayi Kümelenmesi,Ostim Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi, Ostim Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS)’un bunlar arasında yer aldığını ifade eden Akyüz, bu kümelenme faaliyetlerinin hem küme içindeki tüm paydaşlar için hem de sanayi için faydalı olacağını söyledi. Sadece İŞİM kümesinin Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Desteği (URGE) kapsamında 38 firmayla tamamladığı iki proje olduğunu, üçüncüsünün devam ettiğini ifade eden Akyüz, yürütülen projeler sayeside küme içindeki firmaların ihracat rakamlarının yüzde 100 oranında artış gösterdiğini belirtti. Küme çalışmaları kapsamında ortaya çıkan ortak bir ürün olmamasına rağmen bu gelişmenin yaşanmasının projenin doğru yolda olduğunu gösterdiğini dile getiren Akyüz, ürünle ilgili olarak çalışmalar yaptıklarını ve fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından ürün seçimini yaparak paydaşlar ile üretime geçeceklerini söyledi.

Devlet desteği önemli

Devletin kümenleme sonucu bir araya gelen firmalara bir takım destekler sunacağını değerlendiren Akyüz, “Eğer proje bazlı bir araya geldiklerinde bu destekler sağlanır ise eminim birçok ürün üretilebilir ve kümelenme adına da önemli katkılar sağlayacaktır. KOSGEB’in benzer bir desteği var aslında. İşbirliği-Güçbirliği. En az 5 firma bir araya geldiklerinde (ortak bir şiket altında birleşme yada herhangi birisi altında birleşmesi, teknoloji şirketi ise, 3 firmada yeterli) ciddi bir destek vermekte. Fakat Türkiye’de bu destek bildiğim kadarıyla etkin bir şekilde kullanılamadı. Firmalarımız şirketleri hariç yeni bir şirket altında faaliyet göstermeye sıcak bakmıyorlar. Ama bu bir proje çerçevesinde süreli bir işbirliği gerçekleştirmek adına olursa eminim daha çok ilgi görecektir” dedi.

“Firmaları bir araya getirmek zor”

Kümelenme çalışmaları sırasında en çok zorlandıkları noktanın firmaları bir araya getirmek olduğunu belirten Akyüz, benzer üretim ve hizmetler sundukları için firmaların yan

Fevzi Gökalp - Uluslararası Proje Yöneticisi

yana gelmekte ilk aşamada çekimser davrandığını ifade etti. Yapılan birleştirici ve işbirliği kültürünü artırıcı faaliyetler ile kümelenme mantığının farkındalığı ile bu çekincelerin son bulduğunu dilegetiren Akyüz, “Hatta birlikte olmanın verdiği gücün önemini firmalarımız her ortamda vurgular oldu. Ayrıca eğitim kurumları, akademisyenler ve firmaları yani sanayiciyi aynı platform üzerinde buluşturmak ve işbirliğine ikna etmek zorlayıcı olmuştur. Fakat bunu da yine biz küme yapısı altında onlara aracılık ederek çözebildik. Kümelenme tüm bu zorlukların kapısını açan sihirli bir anahtar aslında” ifadelerini kullandı.

Firmaların yetenekleri artırılıyor

Kümelenmenin sadece üretimi değil tanıtımıda desteklemesi gerektiğini belirten Akyüz, tüm üyeler için hem yurtiçi hem yurtdışı fuarları ve etkinlikleri yakından takip ettiklerini, küme üyelerinin kapasite ve kabiliyetlerini artırabilmek adına eğitim ve danışmanlık çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Bu çalışmaların üretime olumlu yansıdığını ifade eden Akyüz, “Sanayicilerimiz üretim kapasiteleri ve teknolojilerini geliştiriyorlar. Üyelerimiz daha çok yedek parça üretimi yaptığı için patent ile ilgili bilgilendirme seminerleri verdirilmesi dışında direkt olarak bir çalışmamız olmadı. Daha çok ihracatı arttırmak adına faaliyetlerimiz ağırlık kazanmıştır” diye konuştu.

 

İş ve İnşaat Makineleri Kümesi (İŞİM) 17 Mart 2007 tarihinde Çankaya Üniversitesi ile OSTİM Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan bir protokol çerçevesinde sektörel bazda kümelenme ve nanoteknolojinin sektörel bazda kurulan kümelere kazandırılması çalışmalarında işbirliği yapılması hedefiyle ortaya çıktı. Gelinen noktada 133 üye firmanın bulunduğu İŞİM kümesinde, hafif inşaat makineleri, iş makineleri ve yedek parçaları, beton santralleri, kırma-eleme tesisleri, asfalt plentleri, araç üstü ekipmanları, aktarıcı-konveyör sistemleri gibi alt sektörler bulunuyor.

 

Üye sayısı
133

İŞİM kümesi gelinen noktada 133 üyeye sahip
 

İhracat artışı
Yüzde 100

;Kümenin içinde yer alan firmaların ihracatları yapılan çalışmalar ile yüzde 100 oranında arttı
 

Tamamlanan proje
2
İŞİM kümesi 2007 yılından bu yana iki adet AB projesini tamamladı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap