İş makineninizi kaç günde satabilirsiniz?

İş makineninizi kaç günde satabilirsiniz?

İş makinesi alım satımı için en az arabalardaki kadar farklı yöntemler kullanılıyor. Ama bu işi büyük çaplı yapmak için daha fazlası gerekiyor. Ritchie Bros dünya genelinde 45 noktadaki müzayede merkezi ile yüksek adetlerde iş makinesi satışını çok kısa sürelerde tamamlayabiliyor. İş makinesi üreticilerinin de destek verdiği firma sadece 2015 yılında 345 müzayede düzenledi

Dünya genelinde 45 adet müzayede merkezi ile bu alanda önemli bir yere sahip olan Ritchie Bros, Türkiye’deki çalışmalarını da sürdürüyor. Firmanın Türkiye Genel Müdürü

Hasan Er - Ritchie Bros Türkiye Genel Müdürü

Hasan Er, 2015 yılında 345 müzayede gerçekleştiren Ritchie Bros’un müzayedelerinde ortalama 3 bin lot satışın yapıldığını ve bunun önemli bir kısmını iş makinelerinin oluşturduğunu söyledi. Ritchie Bros’un alanında dünyadaki en büyük yatırımcılardan biri olduğunu ifade eden Er, her müzayade alanının ortalama 300 ila 400 bin metrekareden oluştuğunu söyledi. Ritchie Bros’un sadece ikinci el makine satışı yapmadığını belirten Er, şu ifadeleri kullandı; “Ritchie Bros sadece ikinci el iş makinesi satışı yapmıyor. Sıfır kova ve ataşman satışı da yapıyor. Bu sayede makine almaya gelenler ihtiyaçları olması durumunda kova ve lastik alımı da yapıyorlar. Bunun yanında hidrolik kırıcı üreticileri de sürekli olarak makine gönderirler. Ayrıca iş makinesi üreticileri yıl sonunda stoklarında kalan makinelerden bir kısmını da bizim müzayedelerimize göndererek satışını yapıyor. Müzayedeler onlar için de önemli bir satış noktası.”

Son kullanıcılar katılıyor
Ritchie Bros müzayedelerinde alıcıların son kullanıcılar olduğunu söyleyen Er, bu nedenle fiyatların yukarı çıktığını, çünkü son kullanıcıların ihtiyacı olan makineyi almak adına fiyatı yukarı çekmekten çekinmediğini söyledi. Müzayedelerin iki gün içinde tamamlanan etkinlikler olduğunu dile getiren Er, müzayede öncesinde katılımcılara makineleri görmek ve incelemek için uzun bir zaman verildiğini bu sayede, katılımcıların müzayede esnasında makineler hakkında tüm detaylara sahip olarak teklif verdiğini sözlerine ekledi. Katılımcıların büyük bir kısmının Ritchie Bros müzayedelerinden çok sayıda makine alarak ayrıldığını belirten Er, “Bizim müzayedelerimize katılan her katılımcı makinelerin minimum ve maksimum fiyatlarını çok iyi bilirler. Müzayede alanındaki katılımcılar haricinde internet üzerinden de bizim müzayedelerimize katılarak makine alabilmek mümkün. Bu nedenle Ritchie Bros müzayedeleri tüm dünyadan katılımcıların dahil olduğu bir etkinlik” dedi.

En önemli konu; fiyatlandırma
Müzayede de en önemli noktanın makinelerin fiyatlandırmalarının doğru şekilde yapılması olduğunu ifade eden Er, Ritchie Bros’un çok deneyimli bir fiyatlandırma ekibine sahip olduğunu ve şimdiye kadarki müzayedelerde yapılan fiyatlandırmaların yüzde 95’in üzerinde doğru olduğunu sözlerine ekledi. Bu durum hem müşterinin hem de firmanın karlı bir satış yapabilmesine de imkan veriyor. Ritchie Bros müzayedelerinin ticaretin satıcı ve alıcı tarafından sağlıklı şekilde yapılabildiği ülkelerde yürütüldüğünü, çünkü markanın her iki tarafın da sorun yaşamadan ticaret yapabilmesi üzerinde hassiyetle durduğunu belirten Er, Avrupa’da Rusya’nın çok büyük bir pazar olmasına rağmen Ritchie Bros’un tercih ettiği ülkeler arasında yer almadığını dile getirdi. Türkiye’nin bu anlamda olumlu bir profi çizdiğini ve yakın zaman için Türkiye’de de etkinlik yapılabileceğini belirten Er, şimdiye kadar Türkiye’de müzayede gerçekleştirilmemesinin neden olarak şu ifadeleri kullandı; “Türkiye henüz müzayede  anlayışına tam olarak alışkın değil. Öncelikle pazarı buna alıştırmak amacındayız. Sonrasında yurtdışı örneklerinde olduğu gibi ciddi miktarlarda makine satışını burada gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye’de 200-300 lotluk bir müzayede yapmak zor değil. Ama şimdilik pazarda taşların yerine oturmasını bekliyoruz. Bunun da çok uzun süreceğini düşünmüyorum.”

 

“Türkiye satıcı pazar durumuna geliyor”
Türkiye’nin şimdiye kadar iş makinesi alıcısı bir pazar olduğunu ancak son 7 yılda 10 bin adet iş makinesi ortlamasını tutturmasıyla birlikte yavaş yavaş satıcı pazar konumuna gelindiğini belirten Er,  büyük projelerinde tamamlanmasının ardından bunlardaki iş makinerlerinin de ikinci ele dönüşeceğini, bununda pazarı müzayede için uygun hale getirdiğini söyledi. Bunun yanında iş makinesi satışı yapan firmaların takasa aldıkları makineleri tekrar pazara sokmaya çalışmalarının da müzayede için uygun bir ortamın oluşmasında önemli olduğuna değinen Er, “İş makinesi satışı yapan firmalar takasa aldıkları makineleri yıl içinde belirlenen hedef adetler kadar satamıyor. Bu nedenle de müzayedeler bu firmalar için de çok önemli bir argüman haline gelecek diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de ikinci el alıcı pazarı belli. Bu anlamda da bir marka en fazla 70-80 adet ikinci makine satışı yapabilir. Ama müzayede ile hedeflerine kolay şekilde ulaşabileceklerdir” dedi.

 

İki farklı anlaşma modeli
Dünyada iş makinesi alım satımı yapan hiçbir şirketin bir anda 200-300 adet iş makinesi alımını yapamayacağını yapsa dahi Ritchie Bros kadar hızlı şekilde bu makineleri elden çıkarmasının imkansız olduğunu belirten Er, Ritchie Bros’un bu anlamda risk alarak elini taşın altına koyduğunu ve bunun iş makinesi sektöründeki global oyuncular tarafında takdirle karşılandığını söyledi. Müzayedelerin çok adetli iş makinesi satışı için önemli bir yöntem olduğunu dile getiren Er, firmanın bu çalışma sırasında kullandığı iki çeşit anlaşma türü olduğunu belirtti. Bu anlaşmalar hakkında bilgi veren Er, şunları söyledi; “Ritchie Bros iki ana anlaşma modeli ile çalışıyor. Bunlardan birincisi Risk Kontratı ikincisi Konsinye Kontrat. Risk kontratı kendi içinde ikiye ayrılıyor, direk satın alma ve garanti fiyat kontratı şeklinde. Büyük bir makine parkıysa Ritchie Bros direk olarak Risk Kontratı önererek, garanti fiyat veya doğrudan satın alma yoluna gidiyor. 4 bin lotluk bir müzayedeki makinelerin yüzde 25’i garanti fiyat kontratı ile alınmış makinelerdir. Makine satıcıları bu yöntemle gelirlerini güvence altına alıyorlar. Bundan sonra tüm yük Ritchie Bros’un omzunda oluyor.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar