Liebherr Türkiye, yeni yatırımı ile satış sonrası servis desteğini güçlendirdi

Liebherr Türkiye, yeni yatırımı ile satış sonrası servis desteğini güçlendirdi

Pazar payını her geçen gün artıran ve önemli projelere imza atan Liebherr Türkiye, satış sonrası servis desteğini güçlendirmek amacıyla yeni merkez binası yatırımını 2019 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdi.

Liebherr Makine Ticaret Servis Limited Şirketi; 7 kıtada ve 130'u aşkın şirketle yaklaşık 44.000 çalışanı olan Liebherr grubunun bir üyesi olarak, 2008 yılından bu yana Türkiye'de faaliyetlerini sürdürüyor. Pazar payını her geçen gün artıran ve önemli projelere imza atan Liebherr Türkiye, satış sonrası servis desteğini güçlendirmek amacıyla yeni merkez binası yatırımını 2019 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdi. Orhanlı Merkez binası toplam 17 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu, bu alanın 5 bin metrekresi kapalı servis ve depo alanı. Yeni binada güçlendirilen ve merkezi hale getirilen ithalat, ihracat ve lojistik bölümünün katkısı ile Liebherr orijinal yedek parça lojistiği maksimum verim ve hıza ulaştı. Buradaki depo tüm Liebherr iş makineleri için merkezi olarak çalışmaya başladı. Bu sayede yedek parça bulunurluğu maksimum seviyeye ulaştırılarak optimize edildi. Bu doğrultuda, yedek parça stok hacminin de, 30 milyon TL'ye yükseltilmesiyle, rutin bakım malzemelerinin ve en kritik parçaların her zaman hazır bulundurulmasına azami dikkat ediliyor. Dünya çapında geniş bir Liebherr hizmet ağının parçası olma avantajıyla, Liebherr Türkiye'de bulunmayan yedek parçalar, yakın ülkelerde bulunan merkez depolardan hem düşük maliyetle hem de çok hızlı bir sürede Türkiye'ye getirilerek müşteri memnuniyeti maksimum düzeyde sağlanıyor.

Kriz döneminde büyüme

 

Konuya ilişkin Liebherr Türkiye'den yapılan açıklamada “2018 yılında planlamaya alınmış olan yeni merkez binası yatırımı, zorlu ekonomik koşullara rağmen 2019 yılında hayata geçirilerek, mutluluk verici yeni gelişmelerin kapısını aralamıştır. Yatırımın gerçekleştirilmesindeki en büyük etken ise, Liebherr Türkiye'nin 2008 yılından bu yana özellikle büyük projelerdeki başarısıyla öne çıkması ve bunun sonucu artan pazar payı nedeniyle müşterilerinin ihtiyaçlarına eksiksiz bir şekilde cevap vermek istemesidir. Satın aldığınız her Liebherr makinesiyle sadece üstün bir ürün seçmiş olmazsınız aynı zamanda uzun ömürlü bir ortaklığa da adım atmış olursunuz. Liebherr, dünyanın neresinde olursanız olun alanında uzman ve en iyisini yapmaya kararlı bir servis desteği ile her zaman yanınızda olur. Liebherr, müşterilerine sunduğu teknik ve operatör eğitimleriyle, makinelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar” denildi.
Liebherr’in temel değerlerinden biri olan çalışanlarının eğitim ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeni binada, Liebherr standartlarında eğitim olanakları oluşturulduğu da belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Liebherr standartlarında eğitilen servis mühendisleri elektrik, elektronik, mekanik, hidrolik ve dize motor eğitimlerini düzenli olarak almakta ve günümüz teknolojilerine adapte olmaktadır.  2019 yılını başarıyla tamamlamakla birlikte, 2020 yılı için de yeni projeler gündemde. Türkiye'ye olan inancın bir ifadesi olarak, gelecekte daha etkin bir şekilde Türk müşterilerinin yanında olma arzusunu öne çıkaran Liebherr "ancak % 100 müşteri memnuniyeti sağlandıktan sonra, işimizi tamamlamış oluruz" düşüncesiyle hareket ediyor. Gelecek için hedef, aktif bir şekilde müşteri ihtiyaçlarını daha yakından incelemek, tespit etmek ve mümkün olan en iyi şekilde müşteri memnuniyeti sağlamaktır”.

Türkiye'nin her noktasına ulaşıyor

Liebherr’in Türkiye'de faaliyetlerini ekskavatör, yükleyici, dozer, malzeme elleçleme makineleri, fore kazık makineleri, ağır hizmet tipi paletli vinçler, kule vinçler, mobil vinçler, paletli vinçler, liman vinçleri ve ekipmanları ve gemi vinçleri satış, pazarlama ve satış sonrası servis hizmetleriyle 2008'den beri sürdürdüğüne de dikkat çekilen açıklamada “Liebherr’de dikey entegrasyon sisteminin sürekliliği sayesinde, makinenin ömrü boyunca yedek parça temini güvence altındadır. Liebherr’in kurucusu Hans Liebherr derdi ki; ‘Üstünde Liebherr yazıyorsa, içinde de Liebherr olmalı’. Yeni yatırım ile beraber hafriyat makineleri, mobil vinç ve kule vinç bölümlerinin satış ve servis organizasyonları, ithalat/ihracat ve lojistik bölümü, muhasebe, finans, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri bölümleri de merkez binada hizmet veriyor. Ümraniye, Şerifali'de bulunan ofis binasında ise liman ekipmanları ve fore kazık makineleri bölümleri hizmet vermeyi sürdürecek. İstanbul yapılanmasının yanı sıra Ankara OSTİM'de de ofisi bulunan Liebherr Türkiye, bu ofisi ile özellikle hafriyat makineleri satış ve satış sonrası servis desteği sağlıyor. Ankara ofisi yakın zamanda mobil vinçler için de servis hizmeti vermeye başlayacak. Bunların yanı sıra Hafriyat bölümünün İzmir de, Diyarbakır da, Kayseri de ve Karadeniz Bölgesinde yetkili servis ve bayi yapılanması bulunuyor” denildi.

Personelin yüzde 70'i servis desteğinde

Açıklamada Liebherr’in, servisi ile her zaman öne çıktığı da belirtilerek “Toplamda 120 kişilik bir ekiple Türkiye'de hizmet veren Liebherr Türkiye, personelinin yaklaşık yüzde 70'i ile servis alanında hizmet veriyor.  Bu yüzde 70'lik dilim içerisinde yedek parça sorumluları, servis müdürleri ve teknik birimlerde çalışanlar yer almaktadır. Bu ekibin bir bölümü Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış olan Liebherr iş makineleriyle ilgilenen mobil ekipten oluşuyor. Müşterinin yanında olmayı ve ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidermeyi temel amaç edinen Liebherr Türkiye, yatırımlarını da bu doğrultuda sürdürmeye devam edecek” denildi.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar