Butik anlayışla ataşman imalatı

Butik anlayışla ataşman imalatı

Mekanik Ataşman Sanayi (MAS) iş makinesi sektöründe artan ataşman kullanımına karşılık verebilmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. İhtiyaç olan hemen her alana yönelik olarak ataşman üretimi yapan MAS, makinelerin kullanım yerlerine göre ataşman üretimi yapıyor

Türkiye’de iş makinelerinde kullanılan ataşman sayısı Avrupa ortalamasının altında. Bu anlamda gelişmekte olan bir pazara sahibiz desek yanılmış olmayız. Ataşman üretimi konusunda da benzer bir pazar yapısına sahibiz. Ancak son dönemlerde bu alana yönelik kurulan firma sayısında da belirgin bir artış söz konusu. Mekanik Ataşman Sanayi (MAS)’ta bu firmalardan biri. Genel hafriyat, maden ocakları, inşaat sahaları, demir çelik fabrikaları ve orman ürünleri gibi alanlarda çalışmalar yaptıklarını ifade eden MAS Genel Müdürü Hakan Genç, kova, boom, arm, kaya kamyonu kasası, polip ataşmanlar, travers taşıma ve ihtiyaca göre şase üretimi, quick coupler, ripper, clamshell bucket, clamshell kova, uzaktan kumandalı boom sistemleri, tombruk ataşmanı, mermer ataşmanı, kar bıçağı ve sertifikalı roops üretimi yaptıklarını belirtti.

 

Kullanım alanına göre ataşman
MAS’ın iş makineleri ataşmanları alanında fark yaratmak amacıyla kurulan bir şirket olduğunu ifade eden Genç, tamamı kendilerine ait tasarımların, sürekli geliştirilmesi ile çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Sıfırdan ataşman imal etmenin yanı sıra mevcut ataşmanlara düzenleme yaptıklarını da belirten Genç, sıfırdan imalat sırasında da ataşmanın takılacağı makinenin ölçüsüne göre üretimi yaptıklarını dile getirdi. Tasarım ve üretim departmanları arasındaki bağlantıyı doğru şekilde yönetmek amacında olduklarını ifade eden Genç, bu sayede elde edilen üretim disiplini, tasarımın, iş akışına ve üretim tekniğine uygun olarak üretilmesini sağlamak olduğunu sözlerine ekledi. 

 

İşe göre malzeme seçimi
Travers döşeme ataşmanı, uzaktan kumandalı pedestal boom sistemi, uzun boom ve arm, hidrolik ve mekanik quick couplerlar, ripper ve çeşitli işler için kovalar MAS’ın en iddialı ürünleri arasında yer aldığını ifade eden Genç, bu ürünlerde kullandıkları malzemeleri de özenle seçtiklerini dile getirdi. Yükleyici ve ekskavatörlerde kullanacakları malzemelerin makinelerin kullanım alanlarına göre seçildiğini buna uygun olarak ürünlerin imal edildiğini belirten Genç, genel amaçlı, kaya tipi ve ilave güçlendirilmiş kovalar olmak üzere üç farklı kova grubu üretimi yaptıklarını bildirdi. Aşınmaya mukayim bölgelerde Hardox 400 ve muadili malzemeler kullandıklarını, esnek olması gereken bölgelerde ise ST52-3 kalite malzeme kullandıklarını ifade eden Genç, arazi yapısına göre değişmekle birlikte, her gün çalıştığı taktirde kovaların ömrünün 2 bin saat olduğunu belirtti. Ekskavatörlerde şu ana kadar maksimum 8.5 metreküp kapasiteli, yükleyiciler içinse maksimum 6.5 metreküp kova ürettiklerini dile getiren Genç, talep gelmesi halinde daha büyük kapasiteli kovalar da üretebileceklerini söyledi.

 

Ataşman özelliklerine dikkat
Kullanıcıların en başta arazi yapısına uygun kova seçimi yapmaları gerektiğini belirten Genç,  ayrıca, makinenin kol koparma ve kazı kuvveti dikkate alınarak tasarlanmış kovaların tercih edilmesinin önemine değindi. Kovanın makineden güçlü olması durumda makinenin güç aktarımında rol alan boom, arm ve göbek dişlisi gibi aksamlarına zarar verebileceğini kaydeden Genç, ağırlaştırılmış ataşmanların ise makinenin yakıt sarfiyatını artıracağını, kullanıcıların bunu da göz önünde bulundurarak seçim yapması gerektiğini dile getirdi. Genç hatalı kova kullanımına yönelik olarak ise şunları söyledi: “Ülkemizde daha çok kova kullanımlarında karşılaştığımız hatalar uygun ataşmanlar kullanılmayarak kovaların yandan, sırttan ve köşe tırnaklarından çeşitli darbelere maruz kalacak şekilde çalışarak bir çeşit ripper ya da kırıcı gibi kullanmaları kovalarda ve bağlı olan aksamlarda kırımlara ve deformasyonlara yol açmaktadır. Bunların yerine kovayla birlikte kullanıcının rahat çalışması için ripper, kırıcı gibi ataşmanlarıda quick coupler aracılığıyla hızlı değişim yaparak kovaların ve diğer ataşmanların ömrünü 1.5 ila 2 kat artırdığı bilinmektedir.”

 

Her makine ayrı sistem

Quick couplerin tesisatlarının iş makineleri ve traktörlerde kullanıldığını zaman kaybını en aza indirmek anlamında ciddi avantajlar sağladığını dile getiren Genç, Avrupa’da

 

uzun yıllar kullanılan sistemin, Türkiye’de de son dönemlerde ciddi şekilde talep gördüğünü söyledi. MAS olarak kendilerinin de quick coupler imalatı yaptıklarını, ekskavatör, traktör, yükleyici ve mini iş makineleri için özel olarak imal edilmiş sistemler yaptıklarını ifade eden Genç, “Hidrolik ve mekanik olarak iki tip quick coupler tasarlanmış olup son kullanıcıların hizmetine sunuyoruz. Kazı kuvvetini etkilememesi için bağlantı yapılacak olan pin merkezleri arası minimize ettik. Ayrıca farklı bir kilitleme sistemi tasarlanmış olup bağlanan ataşmanı bırakmaması ve ikincil emniyet miliyle güvenliği arttırdık. Ön çene ve arka çenenin kavrama yüzeyi genişlettik. Ergonomik bir dizayn, kolay kullanım ve güçlü yapısıyla kullanıcıların hizmetine sunuyoruz” dedi.

 

 

En büyük ekskavatör kovası

8.5 metreküp

MAS’ın ürettiği en büyük ekskavatör kovasının kapasitesi 8.5 metreküp

 

En büyük yükleyici kovası

6.5 metreüp

Firmanın şimdiye kadar ürettiği en büyük yükleyici kovasının 6.5 metreküp kapasitelidir.

 

Kova ömrü

2000 saat

Her gün çalışması halinde kovaların ömrünün 2 bin saat olduğu belirtiliyor

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar