Gelecekte iş makineleri nasıl mı olacak?: HMK Vision Compactor

Gelecekte iş makineleri nasıl mı olacak?: HMK Vision Compactor

Türkiye iş makinesi alanındaki markaları ile dünyada adını giderek daha güçlü şekilde duyurmaya başlıyor. Kazıcı yükleyici ile iş makinesi pazarına giriş yapan Hidromek, ürettiği HMK Vision Compactor ile “Taşıt Tasarımı” alanında IF Desing ödülünü alan ilk Türk markası oldu. Peki, HMK Vision Compactor nasıl ortaya çıktı? Tasarımındaki farklılıklar neler?

 

Hidromek, kazıcı yükleyici ile giriş yaptığı iş makinesi pazarında gelinen noktada en geniş ürün gamına sahip yerli üretici konumuna ulaşt. Markanın ürün gamında kazıcı yükleyici, ekskavatör, lastikli yükleyici, greyder ve son olarak HMK Vision Compactor ile silindir yerini aldı. Bir Türk markasının “Taşıt Tasarımı” kategorisinde aldığı ilk IF Desing ödülüne sahip olan, HMK Vision Compactor’ün tasarım anlamında Hidromek’in gelecek dönemde üreteceği iş makinelerine de ilham vermesi bekleniyor. Şimdiye kadar üretilen iş makinelerinde sürdürülebilir bir ürün diline sahip olan Hidromek, farklı modelde ürettiği makinelerde sürdürülebilir özellikte reflektör ve ızgara tasarımları kullandı. Dinamik ve modern bir ürün dili benimseyen firma, HMK Vision Compactor’de de bunu yansıtıyor. Kabin tasarımında da farklı bir ürün dili ve ergonomi benimseyen marka her yeni modelde bu biraz daha yukarıya taşıyor.

360 derece dönen kabin

HMK Vision Compactor, Hidromek’in bünyesindeki tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan ilk kavramsal makine olma özelliğini taşıyor. Bu modelden önce iş makinesi sektöründeki modelleri teker teker gözden geçiren Hidromek tasarım ekibi, HMK Vision Compactor’ün ana gövdesini oluştururken gergedan ve gorilden esinlenmiş. Zemine göre şekil alabilen ön tambur, yine zemin durumuna göre tutuşu arttıran arka tekerlekler, 360 derece dönebilen kabin, kabinden bağımsız hareket edebilen koltuk, zeminin durumunu analiz edip tambur ve tekeri uygun çalışma şartlarına göre ayarlayan “Ground Hardness Tester (GHT) gibi özelliklerle donatılmış olan HMK Vision Compactor, kavramsal bir tasarım olmasına rağmen kullanıcıların beklentilerine cevap verebilecek mekanik donanımlara sahip şekilde tasarlanmış.

 

Her parçası özel

HMK Vision Compactor’ün fonksiyonel anlamda en özel noktaları olan Tambur ve Lastikler, estetik ve mekanik anlamda üzerinde en çok düşünülmüş olan kısımlar. Bunlara eşdeğer olarak “Operax” ismi verilen koltuk üzerinde de ciddi şekilde çalışılarak, kabin iç yapısını tamamlayan ve operatöre rahat bir çalışma sağlayacak bir tasarım sunulmuş. Dizel motorlu yerine akülü olarak tasarlanan HMK Vision Compactor’de geleneksel motordan boşalan alana batarya yerleştirilmiş. Bu sayede sıfır emisyona sahip bir tasarım ortaya konulurken yine motor bölümden kazanılan alanın da katkısıyla kabin 360 derece dönebilir halde tasarlanmış, operatörün kullanım hızı ve hakimiyeti üst düzeye çıkarılmış.

 

 

 

 

 

 

 

HMK Vision Compactor özellikleri

A          Dingil açıklığı                                     3328 mm

B          Genişlik                                              2953 mm

C          Arka aks uzunluğu                              917 mm

D         Tambur çapı                                       1484 mm

E          Toplam yüksekliği                              3125 mm

E1        Kabin hariç yükseklik                          1944 mm

F          Yerden yüksekliği                               469 mm

G         Toplam uzunluk                                  5188 mm

H         Tambur yüksekliği                              2309 mm

I           Öne gidiş açısı                                    25˚

J           Arkaya gidiş açısı                                62˚

 

Max. çalışma ağırlığı                          25000 kg

Titreşim sıklığı                                    30 / 36 Hz      

Amplitude                                          1,79 / 0,89

Çalışma hızı                                        0 – 8 km/h

Dönüş açısı                                         45˚

Vibrasyonlu dönüş açısı                     17 ˚

Dönüş yarıçapı                                   min. 1450 mm / max. 3450 mm

Lastik ölçüleri                                     R 1500 normal mod / R 1620 genişletilmiş mod

 

Motor                                                 Hidromek       

Elektrik motor                                    2 x 250 kW hub motor

Batarya kapasitesi                              180 kWh lityum ion

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap