İşkaya İnşaat Makina Sorumlusu Fatih Şakı: “Bu işi yapacaksanız Hitachi kullanacaksınız”.

İşkaya İnşaat’ın Muğla-Yatağan’daki dekapaj alanında Hitachi ZX870 LCH-3, ZX670LCH-3 ve iki adet de ZX690LCH-5 ekskavatör çalışıyor. Firmanın Makina Sorumlusu Fatih Şakı, Hitachi ekskavatörlerin performanslarından ve verimliliklerinden memnun olduklarını belirterek “Dekapaj işi yapacaksanız Hitachi ve ENKA Pazarlama ikilisi ile çalışmalısınız” diyor. 

Makina Sorumlusu Fatih Şakı
Makina Sorumlusu Fatih Şakı

İşkaya İnşaat, kuruluşundan günümüze kadar birçok faaliyet alanında üstlendiği işleri başarıyla tamamlamış bir firma olarak çalışmalarını sürdürüyor. Firma, Türkiye’nin hemen her bölgesinde duble yol çalışmaları, sulama sistemleri, kömür dekapaj işleri, baraj yapıları, telekomünikasyon alanlarında projeler hayata geçirdi. İskenderun Demir Çelik A.Ş, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Devlet Su İşleri (DSİ) gibi önemli kurumların işlerini yapan firma iletişim ve telekomünikasyon alanında da önemli projelere imza attı. Türk Telekom AŞ’nin en büyük çözüm ortağı olan İşkaya İnşaat, başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi metropol şehirler olmak üzere Türkiye’nin tüm illerinde telekomünikasyon hizmeti verdi. İşkaya İnşaat, Türkiye’nin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine duble yollar ve köprüler yaparak, ülkemizin ulaşım sektörüne de büyük hizmetlerde bulundu.

Kömür madenciliği

Firmanın önemli işkollarından birisi de kömür madenciliği. Şu an Muğla-Yatağan’da dekapaj işleri sürüyor. Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı sahayı ziyaret ederek Makina Sorumlusu Fatih Şakı ile yapılan çalışmalar ve makinaları hakkında konuştuk.
Dekapaj işinde verimlilik ve karlılık için kazma, yükleme ve taşıma işlemlerinin iyi organize edilmesi ve bu işlerde kullanılacak makinelerin seçiminde dikkatli olunması gerektiğini belirten Şakı, “Zira işin bir bölümünde çalışan makinanın teknik yetersizliği, sık arıza yapması veya arızaya hızlı müdahale edilememesi işin tamamını etkiliyor. Örneğin ekskavatör sayısında arıza nedeni ile yaşanacak azalma kamyonları da işten düşürüyor. Tüm bunlar zincirleme etki ile günün sonunda maliyet ve zaman kaybına yol açıyor. Bu nedenle bu işteki en önemli noktalardan birisi iş makinalarının verimliliğidir” diyor.

Üretimin sürekliliği

Açık kömür işletmelerinde üretimin sürekliliğinin sağlanması gerekiyor. Bu nedenle kullanılan iş makinalarının teknolojik gelişmişliğinin, güçlü ve verimli olmasının yanı sıra tedarikçi firmanın gücü de önemli. Makinaların yedek parçalarının kolay bulunur ve ulaşılabilir olmasının, servis hizmetinin hızı ve kalitesinin üretimin sürekliliği açısından hayati önem taşıdığının altını çizen Şakı, “Can alıcı nokta makinanın sürekli çalışması, bu da belirtiğim gibi sadece makina ile ilgili değil arkasındaki firma ile de ilgili” diyor.
Maden teknikeri olan ancak iş makinalarına olan ilgisi nedeni ile 10 yıldır İşkaya İnşaat’ta makina sorumlusu olarak çalışan Şakı, şu an sahada ortalama 13 makina ve yaklaşık 80 kamyon ile aylık yaklaşık 2 milyon metreküp hafriyat yaptıklarını belirtiyor.

Mükemmel ikili: Hitachi ve ENKA Pazarlama

Makina seçiminde satın alma maliyetinin yanı sıra, markanın ve temsilcisi olan firmanın bilinirliği ve servis yeterliliği gibi noktaları göz önünde tuttuklarını da sözlerine

 

ekleyen Şakı, Hitachi ve ENKA Pazarlama ikilisinin tüm bu kriterleri yerine getirdiğini ifade ediyor. Hitachi marka makinalarla 10 yıldır çalıştığını ve bu makinaları artık çok iyi bildiğini de söyleyen Şakı, bu sahada bundan sonra da Hitachi markası ile çalışmaya devam edeceklerini belirterek “Ben kişisel olarak, babamın yaptığı iş nedeniyle ENKA’yı neredeyse 30 yıldır tanıyorum. 10 yıl önce işe girdiğimde, firmamın da ENKA ve Hitachi ile çalışıyor olması benim için anlamlı bir tesadüf oldu. Bu süreçte hem Hitachi’yi hem de ENKA’yı daha iyi tanıma fırsatı buldum. Burada geçirdiğim 10 yıla bakacak olursak söyleyeceğim şey şu olur: Eğer dekapaj işi yapacaksanız, ağır işte çalışacaksanız Hitachi ve ENKA  ile çalışmalısınız” şeklinde konuştu.

40 bin saatten sonra bile yüksek verimle çalışıyor

Şu anda Muğla-Yatağan’daki dekapaj alanında Hitachi ZX870 LCH-3, ZX670LCH-3 ve iki adet de ZX690LCH-5 çalışıyor. Makinaların performanslarından ve verimliliklerinden memnun olduğunu söyleyen Şakı, bu memnuniyetin nedenlerini ise şu şekilde açıklıyor: “Hitachi makinalar güçlü, bakımı kolay ve arkasında ENKA Pazarlama var. Bunların yanı sıra şu an sahada çalışan makinalardan biri 40 bin saati geride bıraktı. Sadece bir kere motor revizyonu geçirdi. Şu an verimli şekilde çalışmaya devam ediyor.  Normal koşullarda bir makinenin 15 bin saatte pompa, şanzıman gibi aksamları biter ama 25 bin saati geçen ve hiç sıkıntı yaratmayan Hitachi’lerimiz var. 30 bin saati geçtiği halde bir kere bile motor revizyonu görmeyen ekskavatörümüz var. Kullanım ömrü bitmiştir denilen makinalar hala neredeyse yeni bir makina kadar verimlilikle çalışmaya devam ediyor.”
Hem ENKA Pazarlama’nın hem de bölge bayisinin desteğini her zaman hissettiklerini de belirten Şakı, gerekli durumlarda hızla makinaya müdahale edildiğini ve yedek parça tedariğinin de sorunsuz olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yola ENKA Pazarlama ve Hitachi ile devam edeceğiz”.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar