STC CİVATA Yöneticisi Rıfat Özmen:  Sorunlu bir civata, devasa bir şantiyeyi durdurabilir

STC CİVATA Yöneticisi Rıfat Özmen: Sorunlu bir civata, devasa bir şantiyeyi durdurabilir

STC CİVATA Yöneticisi ve Sahibi Rıfat Özmen, firmanın faaliyetleri ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğine ilişkin sorularımızı yanıtladı. Bir civatadan kaynaklı bir sorunun, bütün bir şantiyenin durmasına neden olabileceğini belirten Özmen, bu nedenle üretimin her aşamasının en üst düzey kalitede olması gerektiğini belitiyor.

Öncelikle size tanıyabilir miyiz?

STC CİVATA Yöneticisi ve Sahibi Rıfat Özmen
STC CİVATA Yöneticisi ve Sahibi Rıfat Özmen

Uzun yıllar finans sektöründe üst düzey yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 2005’te Sanayi Ticaret’in yönetimini devraldım. O tarihe kadar sadece MAPA Cıvata bayii olarak hizmet veren firmamız, yurtiçinden ve  yurtdışından cıvata, somun ve diğer bağlantı elemanlarını tedarik ederek toptan ve perakende satış ile iç piyasanın hizmetine sunmanın yanı sıra, 2010 yılından itibaren cıvata üretimi yapmaya başladı. Şu an bu alandaki özel ihtiyaçlara da cevap verebilen bir firmayız. 

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

STC Cıvata, 2013’te, Sanayi Ticaret firmasının iştiraki olarak yüksek kalite ve nitelikte civata üretmek üzere Ankara-Ostim’de kuruldu. Spesifik olarak iş makinaları cıvatalarının tedariğini yapan, ülkemizdeki ilk firmadır. Kurucularımızın inşaat sektörü ve iş makinaları konusundaki bilgi birikimleri ve müşterilerimizin ihtiyaçlarının doğru tespit edilerek uygun çözümlerin hızla üretilebilmesi sayesinde firmamız sektörde kısa zamanda ayrıcalıklı bir konuma geldi. 10,9-12,9 kaliteli cıvatalar temin eden Sanayi Ticaret, 2005’te aile şirketinin yönetimini devralmam sonrasında faaliyet alanlarını genişleterek sadece yurtiçinden değil, yurtdışından da cıvata, somun ve diğer bağlantı elemanlarını ithal ederek iç piyasanın hizmetine sunan bir firma haline geldi. 


Üretime başlama sürecini anlatır mısınız?

Talep edilen cıvataların iç ve dış piyasadan tedariki sırasında, zaman zaman zorluklarla karşılaşmaya başladık. Müşterilerimizin istediği kalite ve niteliklerde ürünlerin sağlanamaması veya termin sürelerindeki sıkıntılar nedeniyle cıvata imalatına başlama kararı aldık ve 2010’da üretime başladık. İmalat faaliyetleri önceleri Rıfat Özmen-Sanayi Ticaret firmasının çatısı altında yürütülmekte iken, imalatın ayrı bir tüzel kişilik altında takip edilmesinin daha efektif olacağı kararı ile 2013 yılında STC Cıvata Sanayi ve Ticarat A.Ş. kuruldu.  Cıvata, değeri yokluğunda daha fazla anlaşılan bir parçadır. Bu nedenle STC Cıvata olarak, sektörlerin spesifik ihtiyaçlarına göre özel üretilen, talep edilen kalite ve yüksek nitelikleri sağlayacak bağlantı elemanlarını üretiyoruz. Kullandığımız çelikten, kalıplarımıza, ısıl işlemden kaplamaya kadar her süreci takip ederek müşterilerimize teslim ediyoruz. Birçok alanda kullanılan cıvataların tasarım mühendisleri tarafından istenilen bütün özellikleri taşımaları önemlidir. İstenilen nitelikleri sağlamayan bir ürünün kullanılması telafisi güç zararlar ortaya çıkarabilir. STC’nin hitap ettiği iş makinaları, otomotiv sanayi, ağır hizmet taşıtları, kamyonlar, taş kırma tesisleri ve savunma sanayii gibi sektörler kaliteyi ön planda tutarlar ve standart bağlantı elemanları dışında özel nitelik ve ölçülerde talepleri olmaktadır.

Ürün yelpazenizi anlatır mısınız?

Ürettiğimiz bağlantı elemanları 10,9 ve 12,9 kalitede, M.14’den M.52’ye uzanan bir aralıktadır. Ayrıca aynı çaplarda inç cıvata ve somunlar da üretmekteyiz. İş makinalarında kullanılan palet cıvataları, rim cıvataları, bıçak cıvataları şase cıvataları, kamyonlarda kullanılan flanşlı civatalar da dahil olmak üzere çok çeşitli cıvatalar standart üretim listemizde yer alıyor. Bu cıvataların ortak özellikleri yüksek mukavemetli olmalarıdır. Amacımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarını % 100 yerli üretim bağlantı elemanlarıyla, kaliteden taviz vermeden hızlı şekilde karşılamaktır. 

Üretim tesisleriniz ve ekibiniz hakkında bilgi verir misiniz?

STC Cıvata Ostim’deki 600 metrekare işyerinde faaliyetini sürdürüyor, ancak bu alan şu an yetmemekte. Envanterimizde çeşitli tonajlarda presler, indüksiyon cihazları, CNC tornalar, çelik çubukları kesmek için testereler ve diş açmak için ovalama makinası bulunmaktadır. Hem yurt içindeki firmaların taleplerine hitap edebilmek hem de orta vadeli ihracat planlarımızı göz önünde bulundurarak uluslararası standartların gerekliliklerini yerine getirebilmek amacı ile de üretim sürecine kalite kontrol işlemlerini de dahil etmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Bu amaçla, 60 tonluk çekme test cihazı ve bir tanesi dijital olmak üzere 2 adet Rockwell sertlik ölçme cihazımız mevcut. Diğer kalite kontrol cihazlarımız da çok yakında devreye alınacak.
Bünyemizde satış bölümünde 6, imalat bölümünde 10, depoda ise 5 olmak üzere toplam 21 kişi çalışmaktadır.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İhracat konusunda İŞİM Kümelenmesi önderliğinde Ur-Ge projesine katıldık. Orta vadeli planlarımız içerisinde ihracat konusundaki çalışmalara ağırlık vermek bulunmaktadır.

Satış sonrası süreçte hangi çalışmalarla müşterilerinizin yanında oluyorsunuz?

Civatalar kullanıldıkları yere bağlı olarak yıpranırlar ve çeşitli zamanlarda yenileriyle değiştirilmeleri gerekir. Bir tek cıvata yüzünden bütün bir şantiye faaliyetinin durduğuna

 

defalarca şahit olduk. Bu nedenle stoklarımızı zengin tutarak müşterilerimize anında cevap vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda çok güçlü bir stok yapımız mevcuttur.

İŞİM Kümelenmesi’ne ne zaman üye oldunuz? Üye olma süreci nasıl gelişti?
Sektör içindeki diğer firmalarla etkileşim sağlamak, kümelenme sayesinde yeni müşterilere ulaşmak ve kurumsallaşma sürecimize katkıda bulunacağı inancıyla İŞİM Kümelenmesi’ne katıldık. Üyelik sürecinde hiçbir sorun yaşamadık. 

İŞİM Kümelenmesi üyeliğinizden öncesini ve sonrasını anlatır mısınız?

Kümelenme üyeliği sonrasında yoğun bir bilgi akışı başladı. Sadece sektörümüz konusunda değil, verimlilik, sektörel yenilikler, fuar ve firma ziyaretleri, kamu kurumlarının satın alma süreçleri, büyük şirketlerin küme üyeleriyle tanıştırılması ve işbirliği imkanı yaratılması gibi pek çok konuda bilgilendirmeler oldu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar